... W rolach główych występują ...

Sęp Folder Sęp Folder

Urodzony na Saharze w niewielkim mieście Sucha Padlinka. Porzucony przez rodziców. Wychowywany przez dziadka, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, gdy Folder konczył Psychanimalogię. Folder twierdzi uparcie, że jego dziadka porwali ludzie (hehe, khm!). Od tej pory prowadzi niekończące się dochodzenie. W wieku pełnego opierzenia został zatrudniony w Federalnym Biurze Zwierzaków w charakterze agenta do spraw schizozwyczajnych. Władze panstwa stwierdziły, że takie indywiduum lepiej mieć pod kontrolą i przydzieliły mu agentkę Kretkę Z Dali. Sęp Folder ze swoją wiarą w istnienie życia poza zwierzęcego stał się postacią, której każdy ruch skrzętnie zapisywany jest w tajnych raportach. To właśnie one są bazą do opowiadanych o nim historii.

Kretka Z Dali

Właściwie nazywa się Z Głębi, jednak zrobiła wszystko, co w jej mocy, żeby ukryć swoje pochodzenie, którym jest Podziemny Tunel Ziemny w Rozji. Przyjmijmy więc do wiadomości, że Biegun Północny, podawany przez nią jako miejsce urodzenia, to oczywista bzdura. Na nic zdają się jej argumenty, że w wyniku odbijających się od śniegu promieni słonecznych o mało nie straciła wzroku. Kretka nie straciła wzroku, gdyż wywodząc się z pospolitych szkodników, czyli Kretów, po prostu nigdy go nie miała. A jeżeli pogorszył się jej w jakimkolwiek stopniu, to przyczyny należy się doszukiwać we flaszce, którą zwykle przy sobie nosi. Kretka z wielkimi trudnościami ukonczyła zwierzycynę, na ocenę dopuszczającą. W FBZ została zatrudniona z jednego tylko powodu: potrzebna była osoba do pilnowania Sępa Foldera. Jedynie osoba na tyle ograniczona, co Kretka Z Dali, jest w stanie przetrwać u boku Sępa Foldera i nie sfiksować.
Kretka Z Dali

Niedźwiedź Skaner Niedźwiedź Skaner

Typowy służbista. Urodził się w Słonington i nigdy nie zaznał braku wygód, do których przyzwyczaiła go matka. Skonczył Politomologię z wyróżnieniem. Przez kilka miesięcy pracował w hurtowni tworzyw sztucznych jako kierownik. Znany był z braku szacunku do pracy zwierzaków. Nie rozumiał ich zmęczenia. Zwalniał i zatrudniał nowych. Gdy rotacja przybrała nieprzewidziany obrót został zwolniony dyscyplinarnie. Z ulicy ściągnął go Dingo "Dymek" Tender, który docenił jego wady i zatrudnił w FBZ, w roli szczura (z całym szacunkiem dla najstarszego gatunku świata). Od tej pory, Niedźwiedź Skaner z wielką dumą wykonuje czarną robotę, jaką jest nadzorowanie, czy aby Sęp Folder nie odkryje zbyt wiele. Skaner nie wie nic konkretnego o swoim zadaniu, co jednak nie przeszkadza mu sumiennie je wykonywać.